MUŞ 25 °C
En Düşük 13 °C
En Yüksek 34 °C
Karakter Boyutu :
Muş'ta diyaliz makinesi sevinci

Muş'ta diyaliz makinesi sevinci

14 Ocak 2011 17:12 CumaMuş'un Varto İlçe Devlet Hastanesi bünyesinde diyaliz ünitesi kurulurken, 17 diyaliz ve 4 Hepatit-C hastası artık şehir merkezine gitmekten kurtuldu.

 Muş Sağlık Müdürlüğü, Malazgirt Devlet Hastanesi'nin ardından Varto Devlet Hastanesi'ne de diyaliz ünitesi kurdu. 2 hemşirenin görev yaptığı diyaliz ünitesinde, 5 adet cihaz kuruldu.

 Diyaliz ünitesiyle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Varto Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Sibel Türkyılmaz, hastaların daha önce Muş Devlet Hastanesi'ne gittiklerini söyledi. İmkanlar elvermediği için şimdilik hastalara servis tahsis etmediklerini belirten Dr. Sibel Türkyılmaz; "Diyaliz ünitesinde 5 cihaz kuruldu. Ayrıca Hepatit-C hastaları için de ayrı bir bölüm oluşturduk ve bu hastalarımız burada tedavilerini sürdürmektedirler. Yalnız hastane olarak imkanlarımız elvermediği için hastalara servis imkanı sağlayamıyoruz. Bu nedenle de hastaların hırpalanmaması için kendilerine servis tahsis edilirse hastalarımız daha güvenli bir şekilde tevdilerini sürdürecekler. Hastalarımız bu hizmetten çok memnunlar" dedi.


İlçeye 20 kilometre mesafedeki Ölçekli köyünden gelen Selim Okaytekin isimli hasta ise, 22 yıldır şeker ve tansiyon hastası olduğunu söyledi. Rahatsızlığının böbreklerine de yansıdığını ve yaklaşık 8 yıldır düzenli olarak diyalize geldiğini belirten Selim Okaytekin, ilçede diyaliz ünitesinin açılmasının kendilerine büyük bir rahatlık sağlayacağını söyledi.
Varto Kaymakamı Ahmet Günaydın da, diyaliz hastaları için servis yardımı yapacaklarını ve ödemeyi de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan karşılayacaklarını kaydetti.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (2947) defa okunmuştur.

ETİKETLER

muş - varto

MUŞ / VARTO - HABERLERİ